Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod ustalania norm czasu pracy jest chronometraż. Norma zostaje określona po przeprowadzeniu szeregu pomiarów czasu wykonywania danej pracy. Czy zatem, jeśli w przedsiębiorstwie bazujemy na chronometrażu, musimy zawsze przeprowadzać pomiary czasu dla uzyskania normy dla określonego wyrobu? Otóż nie. Wystarczy, po spełnieniu pewnych warunków, skorzystać z instrumentarium analizy regresji. Dzięki niemu… Czytaj dalej Jak analiza regresji może zwiększyć efektywność normowania czasu pracy?
Normowanie czasu pracy to ustalanie ilości czasu koniecznego dla realizacji określonego zadania roboczego w danym systemie pracy. Elementami systemu pracy są m.in. pracownicy, środki produkcji, stosowane metody pracy i warunki otoczenia wpływające na pracę. Prawidłowe określenie norm czasowych ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstwa. Ewentualnie popełnione przy tym błędy mogą mieć poważne konsekwencje.
W związku ze zmianą planów komunikacji z Klientami Stowarzyszenia REFA Wielkopolska Audioteka nie będzie rozwijana.
Lean Six Sigma. To pojęcie tak się już utrwaliło, że można spotkać osoby, które nie wiedzą, że kiedyś Lean i Six Sigma stanowiły osobne byty. A nawet jeśli wiedzą, to nie potrafią odpowiedzieć czym się różnią. A dobrze to wiedzieć, choćby planując ścieżki szkolenia dla pracowników. Na rynku można bowiem znaleźć zarówno szkolenia z („samego”)… Czytaj dalej Lean Six Sigma i REFA